Internetist ostetud kauba deklareerimine muutub lihtsamaks

Avaldatud: detsember 5, 2016

Maksu- ja tolliamet avas uue tollirakenduse, mille abil saab väljastpoolt Euroopa Liitu tellitud postipaki deklareerida lihtsalt ja kiirelt ning sealsamas tasuda vajalikud maksud.

Maksu- ja tolliameti tolliosakonna juhataja Urmas Koidu sõnul on Eesti inimesed üha rohkem oste hakanud tegema interneti vahendusel ja suur osa nendest kaupadest saabub Eestisse väljastpoolt Euroopa Liitu, eelkõige Hiinast. See aga tähendab, et üha enam inimesi puutub kokku postipaki deklareerimisega: 2014. aastal esitati 7524 postipaki deklaratsiooni, mullu  oli number juba kaks korda suurem.
Koidu sõnul on uus keskkond vana rakendusega võrreldes lihtsam, mugavam ja arusaadavam, et postipaki deklareerimisega saaks edaspidi hakkama igaüks. Tollirakenduse kasutamiseks tuleb sisse logida e-maksuametisse/e-tolli ja valida ülemisest menüüst e-tolliteenused, leida kiirviide oluliste teadete alt või kasutada kiirlinki.
Postipaki deklareerimise rakendus kohandub ka nutiseadmete ekraanidele, kuid kuni uue e-maksuameti/e-tolli valmimiseni tuleb sisselogimise ja rakenduse avamise etapp nutiseadmes paraku veel läbida arvutile kohandatud vaates.Tollis tuleb deklareerida väljastpoolt EL-i tellitud paki, mille väärtus on suurem kui 22 eurot. Postipaki rakenduses saab deklareeritavaid kaupu valida kaupade nimekirjast, mis on koostatud enim deklareeritud kaupade statistika põhjal. Samuti salvestab rakendus inimese viimati deklareeritud ja kõige populaarsemad kaubad, mis peaks edaspidist deklareerimist hõlbustama.

Impordimaksud saab tasuda deklareerimiskeskkonnast väljumata pangalingi vahendusel. Kui deklaratsiooniga on kõik korras, tuleb inimese meilile mõne minuti jooksul ka teade ja seejärel võib paki kättesaamiseks võtta ühendust posti või kullerettevõttega.

Lihtsamaks läheb ka nendel inimestel, kes toovad reisides kolmandatest riikidest kaasa maksuvaba või koguselist piirnormi ületavat või eriluba nõudvat kaupa, näiteks toidukaupu või ravimeid.

Sellisel juhul saab reisija teha elektroonilise deklaratsiooni sealsamas maksu- ja tolliameti e-keskkonnas kuni kolm päeva enne piiri ületamist ning piiril tuleb öelda vaid deklaratsiooni number ja tasuda kohapeal impordimaksud. Seda teenust on võimalik kasutada ka välismaalastel, sel juhul tuleb rakendusse siseneda maksu- ja tolliameti erakliendi lehelt.

Mõlemad rakendused on saadaval nii eesti, vene, kui inglise keeles. Rakenduste arendamist rahastati Euroopa Regionaalarengu Fondist nutika taristu arendamise meetmest.

Allikas: Sakala

Jaga